Starfighters Wave 5 Prereleaseturnering 31 augusti

Söndagen den 31 augusti höll Starfighters en turnering där de tävlande gjorde upp om de två kommande skeppen VT-49 Decimator och YT-2400 som ännu inte släppts i butik.

SWW5T

Det var 16 deltagare i turneringen som bestod av fem omgångar matcher om 60 minuter (det är 40 matcher X-Wing och tillika 40 timmar X-Wing på en och samma dag!). Dagen avslutades med en final där de två topplacerade spelarna gjorde upp om chansen att få välja ett av de två skeppen (tvåan fick det andra). 

_DSC6684

Det var en överhängande majoritet på hela 11 deltagare som spelade som rebeller under dagen och bara fem imperialister. Bland de 11 rebellspelarna var Z-95 Headhunter det klart populäraste skeppet – totalt var hela 26 stycken Headhunters var på plats under dagen (sammanlagt). I övrigt var det en ganska bra spridning bland skeppen men inte en enda TIE Interceptor, Y-Wing eller TIE Advanced var på plats.

SFW5TL02

I finalen efter de fem matcherna fick de två spelarna bygga nya listor med skeppen från Wave 5. Joakim och Ludvig från Uppsala möttes och gjorde upp om vem som skulle få välja skepp att ta hem som pris. Joakim spelade som rebell och Ludvig som Imperialist. Joakim tog hem segern och valde sig en YT-2400, vilket jag tror passade Ludvig alldeles utmärkt.

_DSC7084-2

Jättebra spelat allihop och stort tack alla som kom spelade och tittade på för att ni gjorde dagen och turneringen exemplariskt fin.

Ett extra tack till Mikael Vikström som gjorde det möjligt för oss att hålla turneringen med så fina priser. Tack Mikael!

Foto: Erik Björkelund

PLACERINGARNA EFTER 5 MATCHER
1. Ludvig Öst – 21 points (733)
2. Joakim Andersson Franke – 20 points (770)
3. Björn Krafft – 18 points (616)
4. Adam Reyes – 15 points (626)
5. Björn Thenstedt – 15 points (490)
6. Andreas Raland – 13 points (566)
7. Mikael Vikström – 13 points (543)
8. Roger Gudmundsson – 11 points (532)
9. Zimon Mossberg – 10 points (531)
10. Weyne Andersson – 10 points (499)
11. Nils Lindeberg – 10 points (460)
12. Anders Gabrielsson – 10 points (442)
13. Leif Eriksson – 10 points (397)
14. Stewe Lundin – 10 points (386)
15. Sebastian Davidsson – 3 points (253)
16. Robert Lindberg – 0 points (156)

DELTAGARNAS LISTOR
Adam Reyes (Uppsala)

Etahn A’baht
Blue Squadron Pilot
Blue Squadron Pilot
Bandit Squadron Pilot
Bandit Squadron Pilot

Anders Gabrielsson (Uppsala)
Wedge Antilles + R2 Astromech + Expert Handling
Airen Cracken
Tala Squadron Pilot + Assault Missiles
Tala Squadron Pilot + Assault Missiles
Tala Squadron Pilot

Andreas Raland (Uppsala)
Ten Numb + Marksmanship
Wedge Antilles + Veteran Instincts
Bandit Squadron Pilot
Bandit Squadron Pilot
Bandit Squadron Pilot

Björn Thenstedt (Uppsala)
Kath Scarlet + Wingman + Tactician + Slave-1 + Flechette Torpedoes
Onyx Squadron Pilot
Omicron Group Pilot + Darth Vader

Björn Krafft (Stockholm)
Han Solo + Predator + Luke Skywalker + C-3PO + Millennium Falcon
Tala Squadron Pilot
Tala Squadron Pilot
Tala Squadron Pilot

Joakim Andersson Franke (Uppsala)
Chewbacca + Predator + Millennium
Falcon + Luke Skywalker
Airen Cracken + Swarm Tactics
Tala Squadron Pilot
Tala Squadron Pilot

Leif Eriksson (Uppsala)
Jek Porkins + R3-A2 + Wingman
Tarn Mison + R7 Astromech + Flechette Torpedoes + Munitions Failsafe
Lieutenant Blount + Opportunist + Ion Pulse Missiles
Bandit Squadron Pilot + Concussion Missiles + Munitions Failsafe

Ludvig Öst (Uppsala)
Airen Cracken + Ion Pulse Missiles + Squad Leader
Tala Squadron Pilot + Homing Missiles + Munitions Failsafe
Tala Squadron Pilot + Homing Missiles + Munitions Failsafe
Tala Squadron Pilot + Homing Missiles + Munitions Failsafe
Tala Squadron Pilot + Homing Missiles + Munitions Failsafe

Mikael Vikström (Uppsala)
Kath Scarlet + Marksmanship
“Echo” + Veteran Instincts + Advanced Cloaking Device
Howlrunner + Predator + Stealth Device

Nils Lindeberg (Uppsala)
Delta Squadron Pilot + Heavy Laser Cannon
Delta Squadron Pilot + Heavy Laser Cannon
Captain Jonus + Predator

Robert Lindberg (Stockholm)
Lando Calrissian + Elusiveness + Luke Skywalker + Nien Nunb + Millennium Falcon
Lieutenant Blount + Ion Pulse Missiles + Wingman + Munitions Failsafe
Airen Cracken + Outmaneuver

Roger Gudmundsson (Tranås)
Etahn A’baht + Advanced Sensors + R5-P9
Ibtisam + Push the Limit
Kyle Katarn + Moldy Crow + Recon Specialist + Blaster Turret

Sebastian Davidsson (Tranås/Uppsala)
Jan Ors + Nien Nunb + Shield Upgrade + Ion Cannon Turret
Green Squadron Pilot + Veteran Instincts + Stealth Device
Rookie Pilot
Rookie Pilot

Stewe Lundin (Stockholm)
“Whisper” + Veteran Instincts + Advanced Cloaking Device
Bounty Hunter + Slave-1
Night Beast
Winged Gundark

Weyne Andersson (Uppsala)
Blue Squadron Pilot + Advanced Sensors + Heavy Laser Cannon
Blue Squadron Pilot + Heavy Laser Cannon
Airen Cracken + Swarm Tactics
Bandit Squadron Pilot + Assault Missiles + Munitions Failsafe

Zimon Mossberg (Stockholm)
Black Squadron Pilot + Predator + Hull Upgrade
Black Squadron Pilot + Predator + Hull Upgrade
Black Squadron Pilot + Predator + Hull Upgrade
Black Squadron Pilot + Predator + Hull Upgrade
Black Squadron Pilot + Predator + Hull Upgrade

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *